DFES - Department of Fire and Emergency Services
000 for fire or life threatening emergencies
132 500 for SES emergency assistance
13 DFES (13 3337) for emergency information
General enquiries | Hearing or speech impaired contacts
SHARE: Refer this page to a friend

Archived VERP Awards

The DFES Volunteer Employer Recognition Awards (formally Volunteer Employee Program VERP) commenced in 2009 as a formal acknowledge for the the important contribution made by employers and self employed volunteers in the delivery of emergency services in Western Australia.

Please select an Archive year 2013  2012  2011  2010  2009

2013

Gold Recipients

  • ADAMS Group
  • Aurizon
  • Bankwest
  • Beaurepaires - Carnarvon
  • BHP Billiton Iron Ore – Security and Emergency Management
  • Bootsma Irrigation
  • Broome Senior High School
  • Central Park Management
  • Chevron – Logistics and Site Services
  • City of Bunbury
  • City of Gosnells
  • CIVMEC Construction
  • C.Y O'Connor Institute
  • Darren Smith Carpenter and Joiner
  • Denmark Maintenance Man
  • Department of Corrective Services – Wooroloo Prison Farm
  • Department of Immigration and Citizenship – CURTIN Immigration Detention Centre
  • Department of Parks and Wildlife - Esperance
  • Echo Farming
  • Fluffy Ducklings Day Care
  • Goldline Distributors
  • Laurie Hicks
  • Leeuwin Estate
  • Mazenod College
  • Merhavia Farms
  • Outback TV
  • Parry's Merchants
  • Ravensthorpe Building Supplies
  • Rio Tinto – RSM 7 Mile Locomotive Maintenance
  • Shark Bay Community Resource Centre
  • Shire of Broomehill-Tambellup
  • Shire of Esperance
  • Shire of Exmouth
  • Shire of Irwin
  • SR & KS Williams
  • Synergy
  • Talison Lithium
  • WA Country Health Service - Wheatbelt
  • West Kimberley Regional Prison

Silver Recipients

  • Allpest WA
  • ASC
  • Baessler Construction
  • Busselton Toyota
  • Camco Engineering
  • City of Kalgoorlie-Boulder
  • Customer First Contracting
  • Dalwallinu Concrete
  • Department of Agriculture and Food - Rangelands
  • Department of Housing
  • Donnybrook Balingup Shire
  • Esperance Freight Lines
  • Farmworks
  • Functionality Events
  • Geraldton Fishermen’s Cooperative
  • IGA Landsdale
  • Joryn Haulage
  • Kimberley Employment Services
  • Kinetic IT
  • Kununurra Maintenance Service
  • Mitre 10 - Busselton
  • Police and Nurses Credit Society - P&N Bank
  • Raytheon Australia
  • Rio Tinto Iron Ore – Shutdown Maintenance
  • TASS
  • Thales Australia
  • Transport Agricultural Sales and Service
  • Tronox
  • Ultra Tune – Osborne Park
  • WA Police – Emergency Management and Counter Terrorism Division

Bronze Recipients

  • Electrical Service Solutions
  • Farmers Centre WA
  • Dermy’s Household Maintenance
  • Oceanside Village
  • Watershed Premium Wines
Back to top

2012

Gold Recipients

  • Alcoa of Australia, Pinjarra Refinery
  • K Trans WA
  • Britax Childcare
  • Bunnings Store Support WA
  • Cape Wool WA
  • City of Busselton
  • Coral Bay Ocean Game Fishing Charters
  • Cristal Global
  • Crosszone
  • Department of Corrective Services - Casuarina Prison
  • Executive Electrical
  • Gold Fields Australia - St Ives Gold Mine
  • Mercer Mooney
  • Midcoast Hydraulic Services
  • Minara Resources
  • Mount Barker Cooperative
  • Oceanis International
  • Peoples Park Caravan Village
  • QR National
  • R&R French and Sons
  • Rio Tinto - Port Operations
  • Shephards Augusta Auto Stop
  • Shire of Laverton
  • Shire of Morawa
  • Shire of Murray
  • Shire of Wyndham–East Kimberley
  • Telstra Corporation Corporate Affairs - Chief Sustainability Office
  • UGL
  • WA Police - Infringement Management and Operations, State Traffic
  • Woodthorpe School - Dalwallinu Campus
  • YouthCARE, Albany and Carnarvon

Silver Recipients

  • DCK Industries
  • BHP Billiton Iron Ore - Port Hedland, Nelson Point and Finucane Island
  • Black Planet Thoroughbreds
  • Bridgetown High School
  • Bridgetown Meat Supplies
  • Broome Builders
  • Broome Primary School
  • BWS Dunsborough
  • Capricorn Extinguisher Services
  • Charles Hull Contracting
  • Clean Cloth Cotton Traders
  • Crofts Automotive Repairs
  • Department of Corrective Services - Training Academy
  • Department of Environment and Conservation - Frankland District
  • Department of Housing and Works - Carnarvon
  • Donnybrook Packing Company
  • Forrest Personnel
  • Hardchrome Sales
  • Harvest FreshCuts
  • Local Government Insurance Scheme (LGIS)
  • Malatesta Nursery, Bunbury Lawn and Garden
  • Ningaloo Marine Interactions
  • Redgate Lime
  • Rio Tinto Iron Ore
  • Shire of Derby-West Kimberley
  • Shire of Lake Grace
  • Signmanager Australia
  • Synergy
  • Test and Go
  • The Boss Shop Office National
  • Total Marine Technology
  • Toxfree Solutions
  • WA Police – Kimberley District
  • Western United Financial Services
  • WesTrac

Bronze Recipients

  • Adams Coachlines
  • AGC AusGroup Company
  • Barry Evans Furniture and Floorcoverings
  • Cross Country Contracting
  • DBP Transmission
  • Dome Bunbury
  • Easternwell Energy
  • Insight Project Services
  • Bunbury Nissan
  • Kimberley Training Institute - Derby Campus
  • Kimberley Training Institute - Halls Creek Campus
  • Leighton O’Brien
  • Nannup Timber Processing
  • OTOC Australia
Back to top

2011

Gold Recipients

  • Albany Turf Farm
  • Barrick Australia Pacific – Granny Smith Mine
  • BHP Billiton Worsley Alumina Pty Ltd – Boddington Bauxite Mine
  • BHP Billiton Worsley Alumina Pty Ltd – Worsley Refinery
  • Bureau of Meteorology
  • City of Vincent
  • Dataline Visual Link
  • Downtime Diving
  • Hynes Contracting
  • Kimberley Waste Services – Waste Collection & Disposals
  • Kojonup Co-operative Limited
  • Les Cooke Instrument Co
  • Main Roads WA – Gascoyne Region
  • Mundaring Physiotherapy Clinic
  • Quintos Tyres
  • Rio Tinto Iron Ore Dampier – Asset Management
  • Rio Tinto Iron Ore Dampier – Rail Operations
  • Rio Tinto Iron Ore Dampier – Coastal Operations Reliability Assurance
  • Rio Tinto Dampier Salt
  • Rio Tinto Iron Ore Robe Valley Operations
  • Rio Tinto Iron Ore
  • Rottnest Island Authority – Tours and Transport
  • Shire of Broome
  • Shire of Denmark
  • Shire of Williams
  • T & C Supplies
  • Thales Australia Limited – National Security & C41
  • Tom Price Senior High School
  • WA College of Agriculture
  • WA Police – Traffic Enforcement Group

Silver Recipients

  • AH & PL Elliot & Son
  • Boeing Defence Australia
  • Bunnings Warehouse – Balcatta
  • Bunnings Warehouse - Cockburn
  • Burswood Entertainment Complex
  • Coates Hire
  • Denmark Smash Repairs
  • Department of Corrective Services – Casuarina Prison
  • Geraldton AG Services
  • Goldline Distributors
  • Greenline
  • Hanson– Heidelberg Cement Group
  • Hyden Butchers
  • Lincfel Trading
  • Master Builders Association
  • Monkey Mia Yacht Charters
  • MS Boothey
  • Murray Districts Smash Repairs
  • NHP Electrical Engineering Products
  • Rangelands NRM WA
  • Serco Australia – Acacia Prison
  • Shire of Kalamunda
  • Spotless
  • Summit Homes Group
  • Taylors Wines
  • WA Country Health Services
  • Water Corporation
  • Williams Meats
  • Woodside Energy

Bronze Recipients

  • Broome Senior High School
  • Department of Transport – Driver & Vehicle Services
  • John Brouwer Carpentry
  • PB Australia
  • Resolve Financial Solutions
  • Synergy
  • Thales Australia Limited
  • WA Country Health Service
  • WA Police – South West District Office
  • Trufab Farm Machinery
Back to top

2010

Gold Recipients

  • Alcoa of Australia
  • Fortescue Metals Group
  • Gingin Meatworks
  • KS Scattini Electrics
  • Monadelphous Maintenance & Industrial Services
  • Newvek Technologies
  • PRT Chartered Accountants
  • Safety, Human Resource, Environment Quality Systems
  • Shire of Roebourne
  • Woodside Energy - Gas Plant - Maintenance Integration
  • BHP Billiton - Nickel West - Kambalda Nickel Concentrator
  • Gary's Refrigeration Services
  • Hully's Spraying Service
  • LJH Mini Excavators
  • Negus Enterprises
  • OH & JM Edwards
  • Public Transport Authority - Transwa Division
  • Shire of Plantagenet
  • Woodside Energy - Pluto LNG Project

Silver Recipients

  • Arvidale Garden Centre
  • Benedictine Community of New Norcia
  • Bird's Silos & Shelters
  • Bunnings Warehouse – Geraldton
  • Chris Buckley Conveyancing
  • City of Joondalup - Ranger Services
  • Coates Hire
  • Community and Public Sector Union
  • Department of Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government - Office of Transport Security
  • Esperance Regional Forum
  • Gregory Plumbing
  • H Rushton & Co
  • Jeyco Mooring & Rigging
  • McBride Contracting
  • Mossy's Mini Excavators
  • Oceanic Offshore
  • Rio Tinto Iron Ore - Asset Management IM
  • Rio Tinto Iron Ore - Pilbara Iron
  • Shire of Broomehill
  • Shire of Pingelly
  • Swan District Hospital
  • WA Police – Communications
  • WA Police - Emergency Operations Unit
  • Water Corporation - Woodman Point Wastewater Treatment Plant
  • Wyndham District High School
  • Australia Post – Walpole
  • Beris's Lifestyle & Gallery
  • Bunnings Warehouse – Busselton
  • Central Park Management
  • City of Armadale - Ranger Services
  • Club Sierra
  • Cockburn Cement
  • Crudeli's Auto Repairs
  • Engcomm Services
  • Gold Fields Australia - St Ives Gold Mine
  • Graeme Stevens Shearing Contractor
  • Houseboat Holidays
  • Karri Valley Resort
  • Margaret River Agricultural Services
  • N. K. Contractors (1997)
  • Pingelly Plumbing Contractors
  • Rio Tinto Iron Ore
  • Rio Tinto Iron Ore - RSM/7 Mile
  • Shire of Mundaring
  • Skilled Automotives
  • Tambellup G & T Motors
  • WA Police - Dampier District Police Station
  • Water Corporation
  • Westrac

Bronze Recipients

  • The Albany Golf Club
  • CE Body Builders
  • Hair On The Avenue
  • Maxivan
  • Redink Homes
  • Worldwide Online Printing
  • Aurora Biofuels
  • Centre for Appropriate Technology - Desert People Centre - Bushlight
  • Harvest FreshCuts
  • Metzke Engineering
Back to top

2009

Gold Recipients

  • Argyle Diamonds
  • BHP Billiton - Newman
  • Catholic Agricultural College
  • Central West TAFE
  • City of Gosnells
  • City of Wanneroo
  • Fire Hose Reel & Hydrant Services
  • Gnowangerup District High School
  • Halls Creek Senior High School
  • Kununurra Betta Electrical
  • Rio Tinto Iron Ore – Cape Lambert
  • Sims Metal
  • Shire of Busselton
  • Thorley’s Store
  • The Boss Shop Office National
  • York Landscape Supplies
  • WA Police – State Traffic Operations Infringement Management & Operations

Silver Recipients

  • Britax Childcare
  • Depatment of Agriculture & Food – Kununurra
  • East Kimberley Plumbing
  • Focus Minerals
  • Kimberley TAFE
  • Iluka Resources – Eneabba
  • Iluka Resources – Gingin
  • Kimberley Waste Services
  • Kununurra Maintenance Service
  • Mal Dobson & Associates
  • MCM Industries
  • Mukinbudin Agencies (Landmark)
  • Ord Irrigation Co-operative
  • R&J Ag Repairs
  • R&R French & Sons Building
  • SGB Electrical
  • Shire of Broome
  • Shire of Goomalling
  • Shire of Mundaring
  • Shire of Narrogin
  • Signmanager
  • Stumpy’s Gateway Roadhouse
  • T&H Walton Stores
  • Telstra Corporation
  • Thales Australia
  • Toll Energy
  • Water Corporation
  • WA Police Service Royal Flying Doctor Service of Australia - Western Operations

Bronze Recipients

  • Baldivis Glass
  • Bradken Resources
  • Bridgetown High School
  • Building & Maintenance Services WA
  • Clean Cloth Cotton Traders
  • Coote Motors
  • Dept of Treasury & Finance
  • H Rushton & Co
  • Johnson Training Services
  • Kimberley Steel
  • Milly Molly Mandy’s Childcare Centre
  • National Food Service Equipment
  • Optima Press
  • Pentana Solutions
  • PHI Property
  • Range Ford
  • Rottnest Island Authority
  • Shinju Motor Group – Caltex
  • Shire of Brookton
  • Shire of Capel
  • TelstraTransfield
  •  Worley
  • United Group
  • University of WA
  • Wormald
Back to top